Atrakcje Rowów – Słowiński Park Narodowy

Turyści przybywający nad polskie morze kierują się różnymi motywacjami. Jednym zależy na plażowaniu i spacerach wzdłuż wybrzeża, inni chcą zapoznać się z dziedzictwem poprzednich pokoleń, podziwiając bogatą architekturę, historię i tradycję regionu.

Część ludzi wybiera się na wyprawy wędkarskie, chcąc osobiście schwytać wielkie i smakowite ryby, inni wzbogacają swoje organizmy w cenne oleje wielonienasycone w okolicznych restauracjach, oferujących przysmaki ze świeżych rybek. Część gości interesują kąpiele morskie i uprawianie sportów wodnych, inni wolą kontakt z przyrodą.

Dla tych ostatnich sporą atrakcją jest Słowiński Park Narodowy, który można zwiedzać podczas pobytu w bazie noclegowej w Rowach  (wejdź na stronę : meteor-turystyka.pl). Tutejszy rezerwat obejmuje obszar wód Bałtyckich, dwa urokliwe jeziora – Gardno i Łebsko, oraz szereg mniejszych akwenów wodnych, ujścia rzek, łąki, lasy, pastwiska i poldery, a także fragment mierzei.

Ochronie podlega tutejsza przyroda, charakteryzująca się stanowiskami unikalnej flory i fauny. Szczególnie nad Gardnem natrafić można na lęgowiska wielu gatunków ptaków błotnych i wodnych, które wspaniale czują się na okalających jezioro terenach podmokłych. Teren ten zasłużył sobie na tytuł Międzynarodowej Ostoi Ptaków dzięki niezwykłemu bogactwu gatunkowemu. Nie brakuje tu również wielu gatunków cennych roślin wyższych, porostów, grzybów, glonów i mszaków. Opieka nad rezerwatem prowadzi do zapewnienia równowagi w ekosystemie i utrzymania różnorodności gatunkowej. Co ciekawe, bardzo w tym pomaga wypas bydła, który zapobiega zarastaniu terenów łąk i związanej z tym utracie cennych nisz ekologicznych. Można tu zobaczyć, jak wysiłek i praca człowieka pomagają naturze w zapewnieniu idealnych warunków dla różnorodnych form życiowych. Przez teren parku narodowego prowadzi specjalna trasa dla miłośników ornitologii, która udostępnia ścieżkę edukacyjną i stanowiska widokowe.

Oprócz tego dla turystów wyznaczono szlaki piesze i rowerowe, które pozwalają zapoznać się z cenną przyrodą parku i przyjrzeć zróżnicowanym, malowniczym krajobrazom. Warto wybrać się na wyprawę brzegiem jednego z chronionych zbiorników. Dla tych, którzy w sezonie zarezerwowali tu sobie noclegi, Rowy okażą się znakomitą bazą do wypadów na teren pobliskiego Słowińskiego Parku Narodowego. Warto przejść kilka szlaków na jego terenie, podziwiając tutejsze cuda natury.

One thought on “Atrakcje Rowów – Słowiński Park Narodowy

  1. Ten park i rosnące na jego terenie rośliny oraz mieszkające tu zwierzęta – dobrze, że istnieją takie miejsc, które chronią wyjątkowe okazy naszej przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *