Jesień to czas, w którym łatwo o przeziębienie. Wraz z nim pojawia się opuchnięty nos, czy ból głowy. Jak go uniknąć oraz w jaki sposób sobie z nim poradzić, jeśli już nas dotknie? 

Katar szerzy się drogą powietrzno-kropelkową, istnieje więc duża szansa, że zarazimy się nim od kogoś, kto już go ma. Wirusy powodują stany zapalne błony śluzowej nosa oraz części ustnej gardła. Zmniejsza się również drożność nosa pojawia się też wyciek płynnej substancji. Często dodatkowo pojawia się kichanie i drapanie w nosie. Jaki jest na to sposób? Można natrzeć się rozgrzewającą maścią. Dobrym sposobem jest też napar z malin. Pierwsze objawy zwalczyć możemy też poprzez zażycie aspiryny lub polopiryny. Postawmy też na zwiększoną dawkę witaminy C. Pozwoli to na złagodzenie skutków, skrócenie czasu trwania przeziębienia oraz wzmocnienie osłabionych ścianek naczyń krwionośnych. Warto też pić dużo płynów, by organizm był dobrze nawilżony, a drogi oddechowe nie wysychały.

Katar leczy też cebula, czosnek i chrzan, dlatego warto zwiększyć dawkę ich spożywania. Ulgę mogą przynieść nam również inhalacje. W przypadku kataru nie jest niezbędna pomoc lekarza, chyba, że katar męczy nas dłużej niż 10 dni, albo w przypadku powikłań, takich jak wysoka temperatura, bóle mięśni, ból głowy czy bóle w klatce piersiowej.

W jaki sposób można zapobiec przeziębieniu? Przyczyną może być gwałtowna zmiana temperatur. Warto chronić głowę i szyje, ciepło ucieka właśnie przez te części ciała. Gdy zmarzniemy, albo źle się czujemy warto wygrzać się w łóżku. A jeśli mamy włączone ogrzewanie warto pamiętać o nawilżaniu pomieszczeń. Gdy mamy katar jedzmy lekko i pijmy soki owocowe. Smarujmy też nos kremem, żeby go nawilżyć.

parens.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here