Mała Skandynawia w sercu Europy – Karkonosze

Karkonosze wciąż można uznać za dziewiczy zakątek Polski. Nazywany jest nawet małą Skandynawią w sercu Europy. Wszystko za sprawą polodowcowej rzeźby terenu. Wspaniałe krajobrazy, dziewicza przyroda to jednak nie wszystko. Region zapewnia mnóstwo atrakcji, wolny czas można spędzać w muzeach, lodowiskach, na basenie czy oddając się śnieżnemu szaleństwu.

Serce Karkonoszy to masyw górski Śnieżka [więcej pod hasłem wikipedia Śnieżka]. Choć raczej nie robi wrażenia na turystach swoją wielkością, to przyciąga przepięknymi trasami turystycznymi, wiodącymi na jej szczyt. Zwiedzanie Karkonoszy najlepiej zacząć od Karpacza, miasta znajdującego się u podnóży Śnieżki. Z jego uroków doskonale zdają sobie sprawę mieszkańcy regionu dolnośląskiego. Dla nich Karpacz to przede wszystkim miejsce na zimowe wypady, które upodobali sobie szczególnie zapaleni narciarze. Znajduje się tu jeden z dwóch najważniejszych ośrodków narciarskich zaraz po Szklarskiej Porębie. Trasy zjazdowe są doskonale utrzymane, dobrze oświetlone i naśnieżone. Funkcjonują oczywiście wyciągi narciarskie.

W Karkonoszach znajdziemy też dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Nie brak tu również innych obiektów rekreacyjnych: basenów, aquaparków, lodowisk, muzeów czy licznych zabytków. W Karkonoszach idealne miejsce do odpoczynku znajdą zarówno Ci, którym zależy na ciszy i spokoju, jak i ci żądni rozrywek. Najlepsze noclegi dla tych pierwszych oferują gospodarstwa agroturystyczne. W Karkonoszach pełno obiektów noclegowych zlokalizowanych na stokach górskich, z których rozpościerają się przepiękne widoki na wspaniałą okolicę. Baza noclegowa [więcej pod hasłem; noclegi do wynajęcia Karkonosze] to również nowoczesne obiekty wybudowane na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Karpacz nie jest jednak jedynym miastem Karkonoszy, oferującym moc atrakcji. Zwiedzanie zabytków architektury najlepiej zacząć od Doliny Pałaców i Ogrodów. Można podziwiać ponad 30 budynków wzniesionych w różnych stylach architektonicznych: neogotyku, klasycyzmie czy neorenesansie. To miejsce zupełnie wyjątkowe na skalę europejską. Z dziećmi warto się z kolei wybrać do Dino Parku, gdzie mogą podziwiać oryginalne rzeźby dinozaurów w naturalnej wielkości. Bliżej z historią regionu i licznymi podaniami ludowymi zapoznamy się w Chacie Walońskiej JUNA. Koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Karkonoskie poświęcone kulturze i historii tego regionu. Dla wielbicieli przyrody interesującą propozycją będzie zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego z bogatymi zbiorami ornitologicznymi. Ze średniowieczną architekturą regionu najlepiej zaś zapoznać się w Zamku Chojnik. Do tego wszyscy turyści mają do dyspozycji liczne szlaki rowerowe i turystyczne na całym paśmie Karkonoszy.

One thought on “Mała Skandynawia w sercu Europy – Karkonosze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *