Przegląd wydarzeń kulturalnych w Niedzicy

Wakacyjna pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Planując urlop warto prócz głównym atrakcjom danego miejsca przyjrzeć się bliżej lokalnym wydarzeniom proponowanym przez daną miejscowość. Tym razem proponujemy rozrywkę w malowniczych Pieninach, w małej wiosce Niedzica, która kojarzona jest głównie z Zamkiem, na którym kręcono „Janosika” i „Wakacje z duchami”. Od trzech lat w czerwcu do Niedzicy zjeżdżają tłumy turystów ze względu na organizowany festiwal. Gwiazdą imprezy jest aktor Henryk Gołębiewski, główny odtwórca młodzieżowego serialu z lat 70. Również kojarzony z filmu „Podróż za jeden uśmiech”. W czasie festynu ostatnią zaprezentowaną umiejętnością lokalnych zespołów są pokazy tańca i śpiewu. Miłośnicy folkloru na pewno zachwycą się pokazem rękodzieł oraz będą mieli możliwość uczestniczenia w tworzeniu wszelakich wyrobów lokalnych. W tym czasie wieś zamienia się w miejsce, gdzie jest gwarno, wesoło i można nabyć ciekawe, regionalne produkty, również kuchni góralskiej charakterystycznej dla tego obszaru. Wieczorem następuje zamknięcie imprezy poprzedzone inscenizacją na Zamku (z nawiązaniem do nawiedzonego dworu), zaś całość zamyka pokaz fajerwerków.

Drugą propozycją jest Rodzinny Rajd Rowerowy, który również jest organizowany pod koniec czerwca. Warto podkreślić, że udział w rajdzie jest bezpłatny. Jest to typowa impreza rodzinna w wydaniu rekreacyjnym, na której nie zabraknie gier, zawodów, konkursów i innych atrakcji. Jeśli nie planujesz rowerowych wycieczek, nie martw się, możesz uczestniczyć w Rodzinnym Rajdzie również bez roweru. Dla fanów piłki nożnej przewidziane są sportowe emocje, bowiem w pobliżu Niedzicy co roku organizowany jest Podhale Amp Futbol Cup, w którym udział biorą zawodnicy z różnych krajów. Ze względu na dużą ilość wydarzeń w okresie wakacyjnym, warto pomyśleć o noclegu nieco wcześniej. Co prawda baza noclegowa jest dosyć mocno rozwinięta, jak na taką małą miejscowość, jednak zawsze lepiej mieć możliwość wyboru oferty proponowanej przez bazę z noclegami Meteor.

Wakacje w Pieninach nie muszą kojarzyć się tylko z górskimi wycieczkami. Zwolennicy nieco mniej aktywnego wypoczynku, szczególnie z najmłodszymi uczestnikami doskonale spędzą czas dzięki lokalnym imprezom. Fani zwiedzania na pewno docenią walory Zamku w Niedzicy, czy też pokuszą się o odwiedzenie Kościoła św. Bartłomieja z XIII wieku. Dla spragnionych wodnej rozrywki doskonałą propozycją jest odpoczynek na Polanie Sosny, gdzie znajduje się wypożyczalnia sprzętów wodnych z polem namiotowym i restauracją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *