Wizytówka Jastarni – Port

Jaką wizytówkę może mieć miasteczko liczące niecałe 4 tysiące mieszkańców?

Wszystko zależy od jego charakteru i umiejscowienia. Bez wątpienia wizytówkami nadmorskich miasteczek są porty – jak w przypadku Jastarni.

Port to zalążek rozwoju gospodarki danego miasta. Kiedy przyjeżdża coraz więcej osób, to siłą rzeczy muszą rozwijać się odpowiednie usługi i infrastruktura (noclegową zobacz w Meteorze). Port w Jastarni nie jest imponujących rozmiarów, jednak wystarczających aby pomieścić łodzie rybackie i małe jachty. Są jednak pewne obostrzenia i ograniczenia, jeżeli chodzi o ilość i wielkość przyjmowanych tu jednostek.

Jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać np. jednostki wpływające do portu nie mogą przekraczać długości 50 metrów. Dodatkowym obostrzeniem jest wyznaczenie limitu zanurzenia – wody w Jastarni nie są zbyt głębokie, dlatego też wpływanie do niego statków o dużym zanurzeniu pokładu może być niebezpieczne. To jednak nie jest problemem, w porcie znajduje się bardzo dużo jednostek. Miasto pomimo małej ilości mieszkańców, może w siebie inwestować i poszerzać swój zakres usług.

Morze znajduje się dość blisko tutejszej turystycznej infrastruktury, dlatego to stawia miasto w dużo lepszej kurortowej pozycji z racji dobrych i komfortowych warunków. Sama powierzchnia wody w porcie jest rozdzielona na wschodnią i zachodnią – po jednej stronie mogą zatrzymywać się i cumować motorówki i małe jednostki, po drugiej zaś mogą "parkować" statki pasażerskie o większych rozmiarach.

Port w swoim założeniu, jak większość polskich portów morskich [charakterystyka na Wikipedii] miał być czysto gospodarczy. Jednak w miarę przybywania tu ludzi, stał się typowo turystycznym zapleczem miasteczka. Obecnie port jest nowoczesnym obiektem z racji przeprowadzonego tu kilka lat temu dużego remontu. Daje on wiele ciekawych możliwości, a okoliczne usługi dwoją się i troją, aby przyciągnąć klientów. Do miasta można również przypłynąć niedużym wodnym turystycznym tramwajem. Po przeciwnej stronie portu znajdują się miejsca dla wczasowiczów i turystów.

Jastarnia to klimat i błogość. Małe miasteczko, które ma wszystko, aby zaspokoić coraz większe potrzeby obecnych turystów i wyznaczać wyższe standardy usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *