Każdy człowiek musi po prostu regularnie kontaktować się z innymi ludźmi. Zwykle nie mamy większych problemów z wybraniem się na zakupy z przyjaciółką lub rozmową z ekspedientką w sklepie. Jeśli jednak nawet takie czynności sprawiają nam pewną trudność, może to oznaczać, że cierpimy na fobię społeczną. A jak z nią zawalczyć?

Po pierwsze, najlepiej zrobić to jak najszybciej. Jeśli więc zauważymy u siebie pierwsze, niepokojące objawy, wybierzmy się na rozmowę do psychologa lub psychiatry. To on będzie w stanie ocenić, czy rzeczywiście możemy cierpieć na fobię społeczną. A jeśli tak będzie, lekarz podpowie nam, która psychoterapia będzie dla nas najlepszym wyborem. Gdy później będziemy sumiennie i regularnie chodzić na taką terapię, dowiemy się, jaka jest główna przyczyna naszego problemu. A rozpoznanie takiej przyczyny jest najważniejszym elementem leczenia.

Oczywiście możemy również samodzielnie postarać się w jakiś sposób zawalczyć z tym problemem. Nie jest to wcale proste, ale da się to zrobić. Pomoże nam w tym wsparcie bliskich osób. Warto więc opowiedzieć komuś o swoim problemie. Dzięki temu przekonamy się, że nie jesteśmy sami ze swoimi zmartwieniami. Zacznijmy więc wychodzić na przeciw swoim lękom i fobiom. Musimy się z nimi pozwoli oswajać. Możemy więc ułożyć sobie listę, krótkich zadań. Następnie zacznijmy je wykonywać. Takim zadaniem może być np. zapytanie kilku osób o godzinę na ulicy. Postarajmy się również nie rezygnować ze swojego życia towarzyskiego. Im częściej nastawimy się na swoje lęki, tym łatwiej nam się będzie to nich przyzwyczaić. A wtedy sami przekonamy się, że nasza fobia wcale nie jest taka straszna, jak wydawała się nam na początku.

Jeśli jednak nie potrafimy sobie sami poradzić z tym problemem, udajmy się do kogoś o pomoc. W leczeniu fobii społecznej najczęściej wykorzystuje się środki farmakologiczne. Mają one praktycznie natychmiastowe działanie. Pomocna może okazać się również psychoterapia, dzięki której poznamy przyczynę naszych kłopotów.

Psycholog dziecięcy Piaseczno

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZakupy odzieżowe
Następny artykułSprzątanie biur i mieszkań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here