W poszczególnych rejonach Ziemi znajdują się kuchnie wyróżniające się smakiem i historią. Choć gust kulinarny bywa rzeczą indywidualną, użytkownicy serwisu Quora postanowili stworzyć listę najsmaczniejszych potraw świata! Teraz razem z akcją ŻycieMaSmak.pl przyglądamy im się bliżej. Co to za potrawy i która polska propozycja pojawiła się wśród nich? 😉
Pie floater (pływający pasztecik) to potrawa prosto z Południowej Australii, a konkretnie rejonu Adelaide, gdzie sprzedawana jest jedynie w dwóch miejscach. Pie floater jest połączeniem pasztecika mięsnego w cieście francuskim polanym ketchupem z zupą groszkową. Od 2003 roku figuruje na liście Skarbów Stanowych Południowej Australii.
Moules frites, czyli tradycyjne danie Belgów, jakim są małże z frytkami! To ciekawe połączenie jest niezwykle popularne w całym kraju. Wybierając się do Belgii, będziemy mieli okazję spróbowania większych gatunków małż niż te znad Bałtyku. Moules frites przygotowane są na oparach słonej wody z cebulką, z zieloną łodygą selera, pietruszką i masłem. Frytki zawsze podawane są na osobnym talerzu.
Wiener Schnitzel, czyli sznycel wiedeński – cielęcina panierowana w bułce tartej. Mięso smażone jest w maśle z dodatkiem cytryny oraz sałatki ziemniaczanej. Choć nazwa jest zastrzeżona dla tego typu dania, bardzo często wykorzystuje się również wieprzowinę zamiast cielęciny, ze względy na różnice cenowe.
Poutine prosto z Kanady! Czyli… przekąska z frytek oraz specjalnego sera – cheese curds oraz sosu pieczeniowego. Najczęściej spotykana na prowincji Quebec od 1957 roku. Mniam!
Sunday roast to tradycyjne danie brytyjskie, jak sama nazwa wskazuje, podawane głównie w niedzielę. To pieczone mięso wołowe wraz z ziemniakami, warzywami i sosem oraz yorkshire pudding – upieczonym ciastem podobnym do ciasta naleśnikowego, zawiniętym w charakterystyczny kształt.
Xiao Long Bao, czyli pierożki wprost z kuchni chińskiej. Nie są to jednak znane nam pierogi, ponieważ w miejscu farszu mają zupę na mięsnym wywarze oraz kawałki wieprzowiny. Obowiązkowo jedzone pałeczkami nie mogą zostać pominięte w trakcie podróży po Chinach.
Pot-au-Feu – to podstawowe danie francuskie, które składa się z bulionu wołowego oraz gotowanego mięsa podawanego z warzywami, musztardą i korniszonami. W wolnym tłumaczeniu oznacza garnek na ogniu. Do bulionu dodaje się ziemniaki lub makaron.
Currywurst zjemy w Niemczech. Jest to jeden z grillowanych lub pieczonych fast foodów w postaci kiełbasy z dużą ilością curry i typowym sosem na bazie koncentratu pomidorowego. W ramach dodatków podaje się bułkę lub frytki. Co ciekawe, podczas podróży do Berlina możemy zwiedzić muzeum currywurst!
Chaczapuri to najsłynniejsza potrawa gruzińska. Placek zapiekany serem oraz wybranymi dodatkami. Może to być jajko i ser lub pasta z czerwonej fasoli.
Gyros, choć spotykany także w Polsce, przenosi nas do egzotycznej Grecji. Obracające się na rożnie mięso jest odcinane i bardzo często podawane z sosem tzatziki jako przyuliczny fast food. Najczęściej dodaje się do niego frytki, warzywa i zawija w tzw. pitę.