Zakwaszenie organizmu to temat, który w ostatnim czasie jest bardzo popularny. Czy jest się czego obawiać?Czym jest zakwaszenie organizmu

Zakwaszenie organizmu powstaje wskutek niewłaściwego odżywiania. W naszej diecie znajduje się bowiem coraz więcej produktów wysoko przetworzonych. Swoje dodają jeszcze do tego zestawienia brak ruchu, czy stres. O zakwaszeniu organizmu mówimy, gdy dochodzi do dysfunkcji w równowadze kwasowo-zasadowej. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niewłaściwa dieta złożona z żywności wysoko przetworzonej. W jej skład wchodzi też duża ilość mięsa, zbóż czy nabiału. Chociaż płyny regulujące powinny utrzymywać poziom pH na odpowiednim poziomie, to ze względu na wcześniej wymienione czynniki, jest to utrudnione.

Produkty dzielimy na – kwasotwórcze, zasadotwórcze oraz obojętne ze względu na skład. W trakcie trawienia uwalniane są aminokwasy, wolne kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne czy monocukry. Są one następnie metabolizowane. W efekcie tych przemian żywność działa kwasotwórczo lub zasadotwórczo.

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Zakwaszenie może prowadzić do zaburzeń enzymatycznych. Kwasy wpływać mogą agresywnie na tkanki, przez co  skutki mogą być odczuwalne w całym organizmie. Niekiedy trudno stwierdzić, czy to właśnie zakwaszenie organizmu jest przyczyną naszych dolegliwości. Niektóre z objawów to – brak energii, nieustane zmęczenie, zapalenie dziąseł, biegunki, podrażnienie dróg moczowych, katar czy zapalenie ścięgien. Są to objawy, które mogą występować także w przypadku innych schorzeń, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia właśnie z zakwaszeniem organizmu. Inne objawy to ciemne kręgi pod oczami, bóle głowy, niestrawność, zawroty głowy, nudności, gorycz i kwas w ustach, obłożony język, uderzenia krwi do głowy, osłabienie fizyczne. W efekcie długotrwałe zakwaszenie organizmu skutkować może chorobami takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory czy zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Aby uniknąć zakwaszenia powinniśmy zadbać  o dostarczenie naszemu organizmowi takich składników mineralnych, jak wapń, potas czy magnez. Pozwoli to na sprawne przebieganie procesów, które zneutralizują i wydalą efekty uboczne przemiany materii, którymi są w znacznej mierze kwasy. W utrzymaniu organizmu w zdrowiu pomoże nam również wprowadzenie diety zasadowej, która przywróci równowagę w naszym organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here