O tym, że słońce poprawia nastrój wie każdy, kto spędził dużo czasu w deszczowej aurze, a później mógł cieszyć się jego promieniami. Przesadne opalanie niesie ze sobą jednak pewne niebezpieczeństwo. Dlatego warto wiedzieć jakie są korzyści i zagrożenia z niego płynące. 

Wady opalania

Przesadne opalanie może powodować przesuszenie skóry jej przebarwienia czy w końcu raka skóry. Opalanie odbija się również negatywnie na skórze z problemami trądzikowymi. Pod jego wpływem zwiększa się wydzielanie sebum, które tworzy zaskórniki i nasila trądzik. Promieniowanie UV źle wpływa też na skórę naczyniową. Dochodzi bowiem do rozszerzania się i pękania drobnych naczyń włosowatych. Dlatego w przypadku problemów z trądzikiem powinniśmy uważać z opalaniem. Warto zaopatrzyć się w specjalne kremy do cery trądzikowej. Zbyt częste i długie wystawianie się na słońce może także powodować zmiany skórne, które następnie przekształcą się w nowotwór. Promieniowanie UVA odpowiada także za przedwczesne starzenie się skóry czy zmarszczki i w końcu utratę elastyczności.

Zalety opalania

Niewątpliwą zaletą słońca jest dostarczenie organizmowi witaminy D. To właśnie ono pobudza proces produkowania tej witaminy. Już 20 minut dziennie pozwala na wytworzenie niezbędnej dla naszego organizmu dawki. Witamina D wzmacnia kości i system odpornościowy. Chroni więc przed osteoporozą. Słońce zapobiega też depresji z racji pozytywnego wpływu na nasz nastrój. Co ciekawe poprawia też nastrój przed miesiączką łagodząc dolegliwości, zmiany nastroju, ból czy irytację. Przebywanie w świetle dziennym synchronizuje tez nasz naturalny zegar i pomaga w prawidłowym śnie.

Opalać się czy nie?

Wiele osób uwielbia wypoczynek w blasku promieni słonecznych zwłaszcza podczas urlopu. Długie wylegiwanie się na plaży niesie ze sobą jednak pewne niebezpieczeństwa. Dlatego należy opalać się z głową. Przede wszystkim jeśli zamierzamy spędzić sporo czasu na zewnątrz pamiętajmy o tym, żeby użyć odpowiednich kremów z filtrem zapewniających ochronę. Należy regularnie smarować skórę, zwłaszcza jeśli wchodzimy do wody, a następnie wycieramy się ręcznikiem. Jeśli odpowiednio się zabezpieczymy wszystko powinno być w porządku, a my zachowamy pełnię zdrowia. Najniebezpieczniejsze jest wystawianie się na słońce gdy grzeje ono najmocniej bez stosownego zabezpieczenia, co może skutkować poparzeniem.

tramontana-ski.pl

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak poprawić wchłanianie witamin?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here