Aby nasz organizm mógł właściwie działać niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin. Samo dostarczanie składników to jednak za mało. Należy zadbać również o ich odpowiednie przyswajanie.
Witaminy oraz minerały mają różną budowę przez co wchodzą w reakcje z innymi składnikami, co może spowodować ich gorsze wchłanianie. Przyswajanie witamin może pogorszyć również zażywanie niektórych leków. Z kolei temperatura, światło czy powietrze mogą wpłynąć na utratę przez pożywienie składników odżywczych. Na co zwrócić uwagę by wpłynąć na poprawę wchłaniania witamin?
Rady ogólne
Ważna informacja dla osób, które nie jedzą mięsa, ponieważ żelazo pochodzenia roślinnego słabiej się przyswaja, dlatego warto dodać do pieczywa pełnoziarnistego, kaszy czy roślin strączkowych produkty bogate w witaminę C, które zwiększą jego przyswajalność. Do naszej diety dołóżmy też chleb na zakwasie, który umożliwia lepsze wchłanianie żelaza, cynku, wapnia czy manganu. Jeśli lubimy rośliny strączkowe to moczenie nasion tych roślin wpłynie pozytywnie na ich trawienie. Do potraw dodawać możemy też pieprzu, który zwiększa ukrwienie przewodu pokarmowego, co zwiększy przyswajalność składników odżywczych. Pamiętajmy też o tym, że błonnik jest zdrowy, reguluje trawienie oraz zapewnia poczucie sytości, ale nie jedzmy go więcej niż 40 gramów dziennie. Usuwa on bowiem także cenne składniki odżywcze.
Przygotowywanie posiłków
Kluczowe jest również to w jaki sposób przygotowujemy posiłki. Wiele z gotowych dań jest obecnie wzbogaconych o tłuszcze poddane obróbce cieplnej, które dodatkowo uzupełnione są cukrem czy dodatkami smakowymi i barwnikami. Składniki te wpływają na występowanie niedoborów witamin w organizmie. Z kolei na wypłukiwanie witamin z obranych warzyw i owoców wpływa zbyt długie ich moczenie. Dotyczy to zwłaszcza tych witamin, które rozpuszczają się w wodzie. Świeże produkty spożywcze tracą witaminy również podczas ich zbyt długiego przechowywania. Podobnie działać może duża wilgotność lub wysoka temperatura. Pamiętajmy też o tym, że mrożone warzywa z reguły zawierają mniej witamin niż te świeże.
Preparaty utrudniające przyswajanie witamin
Niektóre leki utrudniają przyswajanie witamin lub w ogóle niszczą je. Na przykład antybiotyki niszczą witaminę A oraz witaminy z grupy B, żelazo, magnez i wapń. Antybiotyki źle wpływają też na florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Aspiryna niszczy z kolei witaminę K, C oraz witaminy z grupy B. Paracetamol zaś zwiększa zapotrzebowanie organizmu na antyoksydanty. Stosowanie leków przeczyszczających czy moczopędnych także przyczynia się do utraty witamin wypłukując je z organizmu. Przyswajanie witamin utrudnić mogą natomiast środki nasenne czy używki. Alkohol i kofeina przyczyniają się także do wypłukania z organizmu witamin. Negatywnie na przyswajanie witamin wpłynąć może tez stres.