Kiedyś domy inteligentne zdawały się być jedynie niedoścignionym marzeniem miłośników nowoczesnych technologii. Dzisiaj natomiast sterowanie oświetleniem w domu za pomocą pilota a nawet smartfona jest coraz częściej spotykane. Czym są inteligentne domy? Jak wykonać inteligentną instalację?
Dobry plan i profesjonalne wykonanie
Przede wszystkim wykonanie inteligentnej instalacji wymaga dokładnego planu architektonicznego. Warto skonsultować się z firmą, która profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem inteligentnych instalacji, gdyż w firmach takich pracują architekci z doświadczeniem. Należy w odpowiednich miejscach przeciągnąć kable, wybrać najlepsze lokalizacje na gniazdka i dopasować do siebie wszelkie elementy instalacji.
Kiedy powstanie już plan można przejść do właściwej pracy. Konieczne jest wykorzystanie najwyższej jakości, niezawodnych materiałów. Po zakończeniu prac, które czasem mogą potrwać całkiem długo, pozostaje jedynie odpowiednie zaprogramowanie instalacji. Jest to bardzo ważny etap, gdyż właśnie odpowiednie zaprogramowanie jest konieczne, aby instalacja nie zawodziła.
Dobra firma zajmuje się zwykle również odpowiednim przeszkoleniem domowników. Oczywiście, zwykle sterowanie oświetleniem w domu jak i pozostałe funkcje inteligentnej instalacji są dosyć intuicyjne, jednakże pewnych czynności mimo wszystko trzeba się nauczyć.
System zarządzający inteligentną instalacją
Całym inteligentnym domem zarządza się dzięki specjalnemu systemowi, nazywanemu HMS od angielskiej nazwy Home Management System. Alternatywnie używanym skrótem jest BMS, czyli Building Management System
Warto zauważyć, że wszelkie inteligentne systemy mogą być mniej lub bardziej zaawansowane. Rzecz w tym, że czasem inteligentna instalacja obejmuje jedynie część domu. Przykładowo, można zainstalować automatyczne sterowanie oświetleniem w domu, ale zrezygnować z podłączania do systemu telewizora i pozostałego sprzętu RTV i AGD. Niewątpliwie, im mniej rozbudowany system tym jest on tańszy. Jednakże, decydując się już na inteligentną instalację warto dopłacić, ażeby zautomatyzować działanie całego domu.
Smartfon jako urządzenie sterujące
Wydaje się, że dla wielu osób niezwykle cenna jest możliwość zintegrowania z inteligentnym domem smartfona. Dzięki temu nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia w postaci pilotów czy innych sterowników. Wystarczy odpowiednia aplikacja i synchronizacja smartfona, aby w łatwy sposób można sterować czy to oświetleniem w
domu, czy też na przykład ogrzewaniem.
Za pomocą smartfona lub też ewentualnie tableta można włączać i wyłączać odpowiednie systemy. Jednakże, możliwości są znacznie większe, można bowiem również programować działanie całego systemu. Chodzi na przykład o zaprogramowanie systemu okien tak, aby odpowiednie okna o danej godzinie zostały otworzone lub zamknięte. Istnieje także możliwość zaplanowania ogrzewania domu tak, aby było to jak najbardziej ekonomiczne.
Kierowanie sprzętem elektronicznym
Nieco bardziej zaawansowane instalacje w inteligentnych domach pozwalają na podłączenie w zasadzie wszystkich sprzętów elektronicznych. Oznacza to, że można dowolnie zaprogramować działanie telewizora, radia, a nawet ekspresu do kawy. Możliwe jest przykładowo takie zintegrowanie tych wszystkich urządzeń, aby 10 minut po włączeniu się budzika ekspres zaczął przygotowywać kawę. Bez wątpienia, tego typu udogodnienia pozwalają zaoszczędzić wiele czasu i przede wszystkim zapewniają komfort.
Oszczędność dzięki systemowi
Niewątpliwie, dzisiaj jeszcze wielu ludziom wydaje się, że inteligentne instalacje przeznaczone są jedynie dla osób bardzo zamożnych. W gruncie rzeczy jednak, dzięki inteligentnym instalacjom można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy.
W oszczędności pozwala chociażby sterowanie oświetleniem w domu. Rzecz w tym, że jeśli na przykład zapomni się wyłączyć światło wychodząc z domu, wystarczy wyciągnąć smartfon i sprawdzić, w których pomieszczeniach żarówki są zapalone. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby wszystkie światła zostały wyłączone.
Ponadto, oszczędności dotyczą także ogrzewania. Jak już wspomniano, system zarządzania umożliwia nastawienie ogrzewania w ten sposób, aby było to jak najbardziej ekonomiczne. Chodzi tutaj między innymi o to, że nie trzeba zostawiać włączonego ogrzewania wychodząc z domu. Nie ma potrzeby, aby martwić się o to, że będzie zimno po powrocie, gdyż wystarczy pół godziny wcześniej, poprzez smartfon, uruchomić ogrzewanie. W ten sposób nie marnuje się energia, kiedy domownicy są poza domem, a gdy do niego wracają zawsze jest ciepło.