Każdy człowiek musi po prostu regularnie kontaktować się z innymi ludźmi. Zwykle nie mamy większych problemów z wybraniem się na zakupy z przyjaciółką lub rozmową z ekspedientką w sklepie. Jeśli jednak nawet takie czynności sprawiają nam pewną trudność, może to oznaczać, że cierpimy na fobię społeczną. A jak z nią zawalczyć?
Po pierwsze, najlepiej zrobić to jak najszybciej. Jeśli więc zauważymy u siebie pierwsze, niepokojące objawy, wybierzmy się na rozmowę do psychologa lub psychiatry. To on będzie w stanie ocenić, czy rzeczywiście możemy cierpieć na fobię społeczną. A jeśli tak będzie, lekarz podpowie nam, która psychoterapia będzie dla nas najlepszym wyborem. Gdy później będziemy sumiennie i regularnie chodzić na taką terapię, dowiemy się, jaka jest główna przyczyna naszego problemu. A rozpoznanie takiej przyczyny jest najważniejszym elementem leczenia.
Oczywiście możemy również samodzielnie postarać się w jakiś sposób zawalczyć z tym problemem. Nie jest to wcale proste, ale da się to zrobić. Pomoże nam w tym wsparcie bliskich osób. Warto więc opowiedzieć komuś o swoim problemie. Dzięki temu przekonamy się, że nie jesteśmy sami ze swoimi zmartwieniami. Zacznijmy więc wychodzić na przeciw swoim lękom i fobiom. Musimy się z nimi pozwoli oswajać. Możemy więc ułożyć sobie listę, krótkich zadań. Następnie zacznijmy je wykonywać. Takim zadaniem może być np. zapytanie kilku osób o godzinę na ulicy. Postarajmy się również nie rezygnować ze swojego życia towarzyskiego. Im częściej nastawimy się na swoje lęki, tym łatwiej nam się będzie to nich przyzwyczaić. A wtedy sami przekonamy się, że nasza fobia wcale nie jest taka straszna, jak wydawała się nam na początku.
Jeśli jednak nie potrafimy sobie sami poradzić z tym problemem, udajmy się do kogoś o pomoc. W leczeniu fobii społecznej najczęściej wykorzystuje się środki farmakologiczne. Mają one praktycznie natychmiastowe działanie. Pomocna może okazać się również psychoterapia, dzięki której poznamy przyczynę naszych kłopotów.