Wszyscy wiemy, że dieta ma wpływ na nasze zdrowie, na co jednak dokładnie rzutuje oraz w jaki sposób możemy świadomie wpłynąć na nasze samopoczucie i stan zdrowia? 

To co jemy wpływa na to jak się czujemy. Pokarm ma nam zapewnić niezbędne składniki odżywcze, które wpływają na to ile mamy energii. Świeże i nieprzetworzone jedzenie wpłynie na nas inaczej niż to, ze składnikami chemicznymi. Pożywienie wpływa nie tylko na działanie i energię, ale i samopoczucie oraz umysł. Skóra i cera, odzwierciedlają też to, co jemy i pijemy. Nie wszystko możemy załatwić kosmetykami, bardzo często konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych. Właśnie dlatego trzeba najpierw zadbać o to co w środku, by uzyskać efekty widoczne na zewnątrz. Niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie ma również regularna aktywność fizyczna, która stanowi doskonałe uzupełnienie właściwej diety.

Jeśli mamy problemy ze zdrowiem, to może zamiast rozważać zakup kolejnego suplementu diety warto bliżej przyjrzeć się naszej diecie? Produkty żywnościowe, po które sięgamy powinny zawierać odpowiednie proporcje witamin i minerałów. Zrównoważona i zdrowa dieta pozwala na uzyskanie pięknego wyglądu. Dobrze, by nasza dieta zbliżona była do tego, co znaleźć możemy w piramidzie żywienia. Spożywane przez nas pokarmy mają wpływ na naszą kondycję fizyczną, zdrową psychikę oraz funkcjonowanie intelektualne. Tym samym dieta i styl życia wiążą się bezpośrednio z chorobami i samopoczuciem.

Znaczenie ma nie tylko to, jak dużo jemy, ale i ile razy dziennie. Kluczowe są również składniki naszego posiłku. Nieprawidłowy sposób odżywiania wpływa na wahania masy ciała oraz zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, spowodowane niedoborami składników pokarmowych. Złe żywienie zmniejsza wydajność naszego organizmu wpływa też na zdolności naszego mózgu. Przekłada się też na ograniczenia w zakresie wydolności fizycznej. Przez co szybciej się męczymy i jesteśmy osłabieni. Możemy być również apatyczni, zniechęceni, przygnębieni i nadmiernie drażliwi. Dieta wpływa też na naszą odporność oraz podatność na infekcję.

Jak powinna więc wyglądać nasza dieta? Jeśli chcemy wspomóc nasz mózg powinniśmy jeść ryby, oleje roślinne oraz siemię lniane. Chodzi o zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega -3. Wpływają one pozytywnie na układ krwionośny, chronią też przed osteoporozą. Pozytywnie wpływają również w przypadku chorób natury psychicznej

Kolejnym istotnym składnikiem jest magnez, który warunkuje prawidłowe działanie układu nerwowego, bierze udział w syntezie neuroprzekaźnika – dopaminy, jego niedobory prowadzą do rozdrażnienia, lęków i stanów zagubienia. Znajdują się między innymi w orzechach, roślinach strączkowych oraz produktach pełnoziarnistych. Niemniej ważne są też witaminy z grupy B, które pozwalają na prawidłową pracę układu nerwowego, zmniejszając stany napięcia wywołane przewlekłym stresem. Działają też przeciwdepresyjnie. Ich niedobór powoduje zmęczenie i bezsenność. Znaleźć możemy je w otrębach czy produktach mięsnych. W poszukiwaniu zrównoważonej diety nie możemy zapomnieć o właściwościach owoców i warzyw. Zawierają one wiele składników mineralnych oraz związków, które pozwalają walczyć ze szkodliwy działaniem wolnych rodników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here